Bruksizm – toksyna botulinowa, botox

SKUTECZNIE ZLIKWIDUJ PRZEROST MIĘŚNIA ŻWACZA

Zaciskanie zębów: Charakteryzuje się zwiększoną aktywnością mięśni żucia, generując większe siły (statyczne) działające na kontaktujące się zęby.
Zgrzytanie/tarcie zębów: Polega na zwiększonej aktywności mięśni żucia, połączonej z ruchem tarcia zębów o siebie.

Objawy Bruksizmu

Degradacja zębów i szkliwa: nadwrażliwość i ból zębów, pękanie szkliwa, ścieranie powierzchni żujących, obniżenie i krwawienie dziąseł, rozchwianie zębów, częste pojawianie się ognisk próchnicy, powstawanie stanów zapalnych oraz infekcji w jamie ustnej.
Napięcie mięśniowe: w barkach, plecach, żuchwie, szczęce oraz dolegliwości bólowe w tych obszarach.
Bóle głowy i inne dolegliwości: częste i uporczywe bóle głowy, szum w uszach, a w niektórych przypadkach osłabienie lub zwichnięcie stawu skroniowo-żuchwowego.
Zmiany w mięśniach żuchwy: rozbudowanie mięśni w okolicach żuchwy, zmiana kształtu dolnego piętra twarzy, postęp wad zgryzu.
bruksizm lublin

Botox: czas zabiegu

20-25 min

Botox: pierwsze efekty

Natychmiast

Botox: trwałość zabiegu

ok. 8 miesięcy

Ilość zabiegów

1 zabieg

Jak sprawdzić, czy masz bruksizm?

Aby samodzielnie sprawdzić, czy masz bruksizm, wykonaj następujące kroki:
1. Znajdź mięsień żwacz: palcami zlokalizuj mięsień żwacz po jednej stronie twarzy – znajduje się on na kącie żuchwy, mniej więcej pod uchem.
2. Zaciśnij zęby: mocno zaciśnij zęby, poczujesz wtedy jak mięsień żwacz się napina. Popraw ułożenie palców, aby były na środku mięśnia.
3. Napinaj i rozluźniaj mięśnie: powtórz tę czynność zarówno po lewej, jak i prawej stronie twarzy.

Jeżeli podczas zaciskania szczęki mięśnie żwacze bardzo mocno się napinają i „wyczuwają się” pod palcami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz bruksizm. Możesz porównać swoje wyniki z innym członkiem rodziny, najlepiej z kimś niespokrewnionym, aby uzyskać miarodajne porównanie.

Często pacjenci w początkowej fazie bruksizmu nie zauważają objawów, co opóźnia diagnozę i rozpoczęcie leczenia. To z kolei prowadzi do nasilenia symptomów, które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Konsekwencje nieleczonego bruksizmu

Nieleczony bruksizm może prowadzić do szeregu poważnych problemów zdrowotnych. Zgrzytanie zębami, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowane i leczone, może skutkować:
– zwichnięciem stawu skroniowo-żuchwowego,
– pękaniem szkliwa zębów,
– obniżeniem dziąseł,
– ograniczeniem ruchomości żuchwy oraz jej przeskakiwaniem.

Oprócz wymienionych problemów, nieleczony bruksizm może również prowadzić do:
– całkowitej lub częściowej utraty zębów,
– zaniku kości w szczęce i żuchwie lub ich niekorzystnej przebudowy, co czasem uniemożliwia późniejsze leczenie implantacyjne,
– zwyrodnienia stawu skroniowo-żuchwowego oraz przewlekłego stanu zapalnego w tym stawie,
– nawracających, trudnych do leczenia bólów głowy, które mogą być bardziej intensywne u osób cierpiących na migreny.

Zarezerwuj wizytę: +48 504 506 106
Przyjdź na konsultację:
ul. Diamentowa 29B, Lublin
Stomatologia Estetyczna NewLook Clinic

Wady bruksizmu

Bruksizm może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji, choć nie zawsze muszą one występować u każdego pacjenta. Do najczęściej obserwowanych skutków należą:
Bóle w obrębie twarzy i głowy – pacjenci mogą odczuwać dolegliwości bólowe w różnych częściach twarzy, czaszki oraz głowy.
Ścieranie zębów – nadmierne zgrzytanie zębami prowadzi do ich ścierania, co może osłabiać strukturę zębów.
Pęknięcia i złamania zębów – naraża na koszty, ponieważ wymaga interwencji stomatologicznej.
Odciski na języku – zgrzytanie zębami może pozostawiać odciski na języku, znane jako girlandy.
Odsłanianie szyjek zębów, które może prowadzić do recesji dziąseł.

Bruksizm może przyczyniać się do powstawania ubytków w zębach. Nadmierna aktywność żucia może uszkadzać nie tylko zdrowe zęby, ale również protezy zębowe oraz odbudowane zęby.

Bruksizm – jak można go leczyć?

Leczenie bruksizmu wymaga zindywidualizowanego podejścia i często łączy różne metody terapeutyczne, takie jak fizjoterapia stomatologiczna, psychoterapia, używanie szyn relaksacyjnych, a także coraz popularniejsze – leczenie botoksem. Wybór metody oraz jej skuteczność zależą od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta, jak również od stopnia zaawansowania problemu.

Leczenie bruksizmu toksyną botulinową

Leczenie bruksizmu botoksem jest innowacyjną metodą, która cieszy się popularnością wśród pacjentów i specjalistów medycyny estetycznej. Procedura wykorzystująca botulinę („jad kiełbasiany”) do tymczasowego osłabienia mięśni żwaczy, przyczynia się do redukcji zgrzytania zębami i zaciskania szczęki.

Zabieg rozpoczyna się od dokładnej konsultacji z lekarzem, który ocenia stan zdrowia pacjenta i ustala odpowiednią dawkę toksyny botulinowej. Następnie, za pomocą cienkiej igły, lekarz medycyny estetycznej wykonuje zastrzyk bezpośrednio w mięśnie żwacze.

Toksyna botulinowa podana bezpośrednio w mięsień działa poprzez blokowanie przepływu impulsów nerwowych, co prowadzi do rozluźnienia mięśni. W przypadku bruksizmu przekłada się to na redukcję zgrzytania zębami i zaciskania szczęki.

Jedną z istotnych zalet zabiegu jest bardzo krótka rekonwalescencja i niemal natychmiastowy efekt działania. Pacjenci po zastosowaniu botoksu mogą wrócić do swoich codziennych aktywności. Możliwe są niewielkie dolegliwości w miejscu iniekcji, takie jak lekkie zaczerwienienie czy obrzęk, ale zwykle ustępują samoistnie w ciągu 24-48 godzin. Efekt działania botoksu jest tymczasowy, dlatego po ok. 8 miesiącach zaleca się zwykle powtórzenie zabiegu

Literatura:
1. Kuźnik M., Bruksizm [w:] Medycyna Praktyczna, 2021.
2. Maciejewska-Szaniec Z., Maciejewska B., Mehr K., Piotrowski P., Wiskirska-Woźnica B., Objawy otologiczne u pacjentów z zaburzeniami czynnościowymi układu stomatognatycznego [w:] Forum Medycyny Rodzinnej 2015, tom 9, nr 2.
3. Leśniak W., Doboszyńska A., Objawy stomatologiczne chorób ogólnych [w:] Forum Medycyny Rodzinnej 2014, tom 8, nr 1.

Scroll to Top